Děti v Zaatarí mají nový bezpečný prostor, kde tráví svůj čas, zatímco rodiče pracují

20. května 2019

5. května se v Zaatarí slavnostně otevřelo první dětské denní centrum a kryté hřiště, jehož výstavbu jsme významně podpořili prostředky z Postní sbírky 2018.

Děti v Zaatarí mají nový bezpečný prostor, kde tráví svůj čas, zatímco rodiče pracují
20. května 2019 - Děti v Zaatarí mají nový bezpečný prostor, kde tráví svůj čas, zatímco rodiče pracují

Díky vám tak děti rodičů syrských uprchlíků, kteří pracují buď v táboře, nebo vyjíždějí za každodenním zaměstnáním mimo tábor, získaly bezpečné a kulturní prostředí, kde mohou trávit svůj čas. Kromě malého kina, výtvarné místnosti, výukové části a sociálního zařízení je jeho součástí i zábavné hřiště, které bude rozšířeno ještě o malé hřiště pro míčové hry.  

„V Zaatarí žijí některé rodiny již osmým rokem, to s čím zápasí, není nedostatek jídla nebo chybějící střecha nad hlavou. Nejvíc ubíjející je dlouhodobá nejistota a nečinnost. To nejdůležitější teď je pomoci lidem v táboře udržet naději a vyrovnat se s pocity frustrace,“ říká Kristina Ambrožová, ředitelka střediska, a doplňuje: „Nové denní centrum pro děti je velkou pomocí pro rodiče, kteří se snaží aktivně řídit svůj život a pracují.

IMG_0574 IMG_0650 IMG_0780
Slavnost začíná Nechybělo tradiční hudební vystoupení Otevření se zúčastnil český velvyslanec v Ammánu, Josef Koutský

Diakonie ve spolupráci s Lutheran Word Federation v úzké spolupráci s MZV a českou ambasádou podporuje rodiny syrských uprchlíků žijících v Zaatarí od roku 2012. Na začátku šlo o humanitární pomoc v podobě zajištění přístřešků, oblečení a bot nebo hygienických balíčků.

Později jsme pořádali rekvalifikační kurzy, kde se mladí mohli naučit šít nebo pracovat s počítačem. Podporovali jsme ženy, které zažily násilí, a organizovali volnočasové aktivity pro děti. Pomáhali jsme dětem a mladým lidem vyrovnat se se zážitky z války i životem v táboře. Stavba denního centra pro děti a dětského hřiště je dalším krokem.

IMG_0549 IMG_0703 IMG_0705
Kryté hřiště Slavnost jako každá jiná, až na vykukující ostnatý drát v pozadí Dětská radost