Pleny pro děti nebo kurzy malování keramiky, pomoc má mnoho tváří

18. dubna 2019

Letošní postní sbírka, kterou jsme se rozhodli opět věnovat lidem ohroženým syrským válečným konfliktem, se blíží ke svému konci. Děkujeme!!! Syrským uprchlíkům v roce 2019 pomáháme v Libanonu a Jordánsku, kde působíme od roku 2012.

Pleny pro děti nebo kurzy malování keramiky, každý potřebuje
18. dubna 2019 - Pleny pro děti nebo kurzy malování keramiky, pomoc má mnoho tváří

Pomáháme nejzranitelnějším rodinám v Libanonu

Stejně jako v uplynulých dvou letech i letos Diakonie pomáhá syrským uprchlíkům v Libanonu. V této zemi jich žije odhadem asi milion a tvoří až kolem dvaceti procent celkové populace. Je asi zbytečné zdůrazňovat, že tato malá země, která si v minulosti sama prošla občanskou válkou a přijala palestinské uprchlíky, se nedokáže o všechny jejich potřeby postarat a situaci zvládá jen s vypětím všech sil.

Díky podpoře českého Ministerstva zahraniční bude Diakonie ve spolupráci s naším místním partnerem MERATH opět pomáhat nejzranitelnějším domácnostem v bejrútském slumu Hay el Gharbeh. Díky této pomoci obdrží letos 155 rodin každý měsíc potravinové poukázky v hodnotě 80 dolarů, jiné zase sušené mléko pro kojence a pleny. Je také částečnou prevencí dětské práce, k níž se některé rodiny ve špatné sociální situaci uchylují jako k prostředku materiálního přežití.

Pomoc těm, kteří nemohou v tuto chvíli dosáhnout na podporu od velkých poskytovatelů humanitární pomoci

Ze zvláštního fondu sociální pomoci bude také vybraným potřebným rodinám hrazen nákup nejpotřebnějšího vybavení, jako je například pračka či lednice. Tato pomoc je určena těm nejpotřebnějším, kteří nemohou v tuto chvíli dosáhnout na podporu od velkých agentur OSN a jiných organizací. I když dlouhodobě nevyřeší problémy uprchlíků a místní hostitelské komunity, výrazně může zlepšit podmínky jejich života v jedné z nejchudších čtvrtí a zabránit jejich zadlužování, které by bylo břemenem do budoucna.

Pokračujeme v podpoře syrských uprchlíků v Jordánsku.

Jordánsko patří společně s Libanonem k zemím nejvíce zasaženým už osm let trvající syrskou uprchlickou krizí. Tato malá země hostí přes milion Syřanů a navzdory zahraniční pomoci se potýká s ekonomickou krizí a vysokou nezaměstnaností. Návrat Syřanů do jejich vlasti přitom s ohledem na stále neukončený konflikt je velmi omezený, od října 2018 do letošního března to bylo pouze 14 200 lidí.

Naše zkušenosti z tábora v Zaatarí přenášíme dál

Diakonie ČCE bude i letos opět aktivně pomáhat přímo v místě. Ve spolupráci s Lutheran World Federation a s podporou Ministerstva zahraničí ČR je plánováno zřízení komunitního centra ve městě Zarqá, které bude sloužit jak uprchlíkům, tak i hostitelské komunitě. Bude to už druhé centrum tohoto typu, Diakonie společně se zmíněnými partnery podpořila jeho zřízení v uprchlickém táboře Zaatarí v roce 2017. Kromě psychosociální pomoci dětem i dospělým pořádá vzdělávací kurzy a volnočasové kroužky jako výuku Capoiery (afro-brazilského bojového umění s prvkami tance). Je místem zpestřujícím nelehký a jednotvárný život v uprchlickém táboře. V novém centrum ve městě Zarqá by měla být zřízena navíc i keramická dílna pro konání artterapeutických kurzů a školení ve zdobení keramiky. To umožní lidem v místní komunitě získat další kvalifikaci a potenciálně i zdroj další obživy.

Vaše dary dostávají konkrétní podobu

Velmi si ceníme, že pomáhat v Jordánsku dokážeme nejen díky finanční podpoře Ministerstva zahraničí, ale i darům přímo od Vás. Právě bylo dokončeno nové kryté dětské hřiště v uprchlickém táboře Zaatarí, plně hrazeno z darů v rámci Postní sbírky v roce 2018, které významně rozšíří možnosti smysluplného trávení volného času a komunitní setkávání.

IMG_5548 IMG_5556 IMG_5558
IMG_5562 IMG_5569 IMG_5571

Takhle vypadá hřiště, které pro nás staví Lutherská světová federace v Zaatarí. Jakmile bude otevřené a začnou si v něm hrát první děti, dáme vám o tom vědět.

MERATH-LOGO 000772 LWF Logo Horizontal EN