Postní sbírka 2023 Pomoc dětem v Libanonu

Postní sbírka 2022 bude pro Ukrajinu

2. března 2022

V reakci na útok ruské armády na Ukrajinu jsme se rozhodli změnit původně avizovaný účel letošní Postní sbírky.

Výtěžek Postní sbírky 2022 pomůže lidem, které zasáhla ruská okupace Ukrajiny. Peníze použijeme jak na přímou pomoc na Ukrajině, tak pro pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v České republice.

První peníze jsme již v pátek odeslali naší parnerské organizaci Otcův dům, která se stará o osiřelé děti a v pondělí šla platba také Organizaci Dům milosrdenství, která pomáhá lidem bez domova přímo v Kyjevě. Zatím mohou disponovat svými účty. Vypravujeme humanitární pomoc pro organizaci Blago do Užgorodu.

Postní sbírka 2022 bude pro Ukrajinu
2. března 2022 - Postní sbírka 2022 bude pro Ukrajinu

Naše partnerské organizace potřebují pomoci při zajištění bezpečnosti vlastních klientů a také na podporu lidí, kteří v důsledku konfliktu příjdou o střechu nad hlavou. Vytvářejí zásobu léků, trvanlivých potravin, spacáků a dalších potřeb. Evakuují do bezpečí děti a ženy.

Diakonie začala na Ukrajině pomáhat již v roce 2014, záhy po ruské anexi Krymu. Poskytovala finanční pomoc partnerským sborům a organizacím pro lidi zasažené ozbrojeným konfliktem. Organizovali jsme také humanitární konvoje s oblečením, přikrývkami a nádobím pro vnitřně vysídlené rodiny.

„Diakonie a Českobratrská církev evangelická mají k Ukrajině velmi blízko. Dlouhodobě tam spolupracujeme s organizacemi, které poskytují náhradní rodinnou péči a pomoc lidem bez domova“ vysvětluje Erik Siegl, vedoucí zahraničních projektů Humanitárního střediska Diakonie ČCE a dodává: „v současné situaci chceme zvýšit svou podporu těmto partnerům, kteří také pomáhají lidem z konfliktem zasažených oblastí do Kyjeva.“Jednoznačně odsuzujeme akt vojenské agrese vůči Ukrajině. Jsme v kontaktu s našimi partnery na Ukrajině. Monitorujeme cesty, jak jim pomoci finančně i jinak. Dejme jim společně najevo, že lidem v Česku leží jejich situace na srdci.