14. května 2020

Postní období již skončilo, ale naše Postní sbírka 2020 momentálně vrcholí. Právě v těchto dnech přichází nejvíce darů z farních sborů, které na nás pamatovaly, ačkoliv samy byly zavřené a řešily řadu vlastních těžkostí. Velmi za ně děkujeme a současně vás chceme informovat, jak jsme využili výnosů loňské Postní sbírky, která přinesla přes 600 tisíc Kč na pomoc těm nejvíce potřebným z řad syrských uprchlíků.

Postní sbírka z roku 2019 zahřála uprchlíky v Libanonu a pomáhala také v jordánském uprchlickém tábo
14. května 2020 - Postní sbírka z roku 2019 zahřála uprchlíky v Libanonu a pomáhala také v Jordánsku

Největší část prostředků jsme využili na zimní pomoc potřebným syrským rodinám v Libanonu. Zima v některých oblastech této hornaté země bývá velmi tvrdá, srovnatelná s podmínkami u nás. Tu poslední navíc ztížila hluboká ekonomická krize, kterou ještě více prohloubila epidemie koronaviru a její hluboké sociální dopady.

Většina z přibližně jeden a půl milionu syrských uprchlíků v zemi přitom bydlí ve velmi nuzných podmínkách. Často ve vlastnoručně zhotovených konstrukcích potažených igelitem a celtovinou či v provizorních prostorech jako jsou garáže a nedostavěné budovy bez jakékoliv izolace či řádných dveří a oken. Právě těmto rodinám v údolí Biká jsme směřovali pomoc v podobě teplých fleecových dek, matrací, kamen a poukázek na topný olej.

MERATH_Dreaming-of-a-warn-Christmas_1-1024x444

Zimní pomoc jsme mohli uskutečnit díky spolupráci s naším místním partnerem, organizací Merath, a řadou místních farností, jejichž pomoc v místě podporujeme. Díky jejich dobrovolné práci, velkému nasazení a Vaším příspěvkům jsme dokázali přímo v Libanonu pomoct 450 lidem v nouzi. Dle průzkumu u příjemců, až 70 procent jich uvedlo, že naše společná pomoc jim pomohla pokrýt plně nebo minimálně z poloviny jejich potřeby spojené se zimním obdobím.

87042120_2271338169826764_6439317353040707584_o

Těší nás, že část pomoci byla realizována přes místní komunitní centrum Tahaddi, které bude letos příjemcem pomoci z právě vrcholící letošní Postní sbírky. Jeho šicí dílna, kde některé ze syrských žen našli svou vůbec první placenou práci v životě, dodala fleecové deky za férovou cenu.

Další část peněz jsme poskytli na provoz „naší“ mateřské školky v jordánském uprchlickém táboře Zaatarí, kterou jsme společně pomohli vybudovat právě díky Postní sbírce. O jejím fungování jsme už informovali na našem webu a v médiích zde.

IMG_9038

Poslední část prostředků z Postní sbírky 2019 jsme použili v současné situaci na nákup hygienických potřeb pro 1000 rodin v uprchlickém táboře Zaatarí. Součástí balíčku jsou mýdla, chlorová dezinfekce a prací prášek, tedy běžné potřeby, kterých se v mnoha domácnostem kvůli nedostatku peněz nedostává.

Nepochybujeme, že i relativně malá, avšak plošně cílená podpora pomůže zlepšit hygienické podmínky v době šíření covid 19. Příspěvek Diakonie je součástí větší pomoci z Česka, pokrývající až třetinu všech obyvatel tohoto 76 tisícového tábora, na které se finančně podílí program „Pomoc na místě“ Ministerstva vnitra ČR.

Velmi si vážíme vaší štědré podpory a děkujeme za ní! V těžkých chvílích pomáhá lidem, které chceme podporovat nejen materiálně, ale i psychicky!