Raniya: místo smutku zpěv

7. února 2019

V jedenácti letech musela Rania opustit vše, co měla ráda. Zažila spousty zloby i hořkosti. Díky komunitnímu centru Tahaddí mohla její rodina získat stálé živobytí a Rania začala chodit do školy. Dokonce začala zpívat v dětském sboru.

Raniya: místo smutku zpěv
7. února 2019 - Raniya: místo smutku zpěv

V jedenácti letech musela Rania opustit vše, co měla ráda. S rodiči a sourozenci utekla do Libanonu. Sýrie už pro ně nebyla bezpečná. Jejich rodinný dům zničily bomby. V Libanonu dnes žije se svou rozvětvenou rodinou. Deset lidí se dělí o dvě těsné místnosti.

Nejhorší období přišlo, když otec Raniy, hlavní živitel rodiny, zemřel na infarkt. Mladá dívka musela na ulici prodávat papírové kapesníčky, aby pomáhala s rodinným rozpočtem. Zažila spousty zloby i hořkosti. Často se stávala terčem slovních útoků i obtěžování. Toužila ulici opustit a začít chodit do školy.

IMG_5263

Jednoho dne se Raniy matka odhodlala navštívit komunitní centrum Tahaddí podporované Diakonií. Požádala o pomoc. Rodinám, které přišly o otce, věnuje Tahaddí zvláštní pozornost. Rodina Raniy okamžitě dostala humanitární podporu formou potravinových poukázek. „Dnes nakoupím potraviny na měsíc dopředu a nemusím mít obavu, co budou moje děti jíst zítra ráno“ říká matka Raniy. „Neumíte si představit, jaká je to úleva.“ Díky sociálnímu fondu zřízenému za finanční podpory Diakonie si také mohli pořídit plynový vařič a získat příspěvek na bydlení. Raniy maminka si našla práci – přechodnou, špatně placenou, ale i tak je za ni ráda.

A Raniya? Navštěvuje vzdělávací centru pro děti z uprchlických rodin. Ze smutné a trochu agresivní dívky se proměnila v tvrdě pracující studentku. Každý víkend tráví na zkouškách pěveckého sboru, kde může uplatnit svůj krásný hlas. Česká ji vystoupení spolu s dalšími 50 mladými zpěváky ze Sýrie, Iráku a Libanonu, kteří se dali dohromady po celé zemi.

Příběh je skutečný, ale fotografii a jméno jsme změnili, abychom chránili soukromí lidí, kterých se příběh týká.