Tahaddi – centrum podporované Diakonií. Stojí při lidech v nejtěžších chvílích

1. října 2019

Paní Leila utekla se svou rodinou včetně těžce nemocné dcery před syrskou válkou do Libanonu. Díky pomoci Diakonie dostává v komunitním centru Tahaddi Lebanon pravidelný příspěvek na potraviny, mohla si pořídit vařič, kamna nebo levnou pračku. To vše jí pomohlo v nejtěžších chvílích, kdy její nemocná dcera umírala. Nemusela bojovat o obživu a mohla být s ní.

Tahaddi – centrum podporované Diakonií. Stojí při lidech v nejtěžších chvílích
1. října 2019 - Tahaddi – centrum podporované Diakonií. Stojí při lidech v nejtěžších chvílích

Chci přispět

Leila potřetí otěhotněla, když začala válka v Sýrii. Území, kde s dětmi a manželem žila, na delší dobu ovládl tzv. Islámský stát. Jako tisíce dalších musela Leilina rodina utíkat z místa na místo, z tábora do tábora – aby se vyhnuli násilí a aby manžel nebyl nuceně naverbován. 

Třetí dítě, dcera Ghida se bohužel narodila se svalovou atrofií. Aby jí rodina umožnila alespoň nějakou lékařskou péči, rozhodli se Leila s manželem odejít do Libanonu. Bylo to ale marné. Ghida nedávno nemoci podlehla. Rodina si sáhla na dno.

Rodina žije v nuzném slumu na předměstí Bejrútu. V kritických chvílích jí je oporou místní komunitní centrum Tahaddi podporované českou Diakonií. Díky centru dostává Leilina rodina pravidelné měsíční poukázky na potraviny a má přístup k základní lékařské péči. Z českých prostředků si pořídili i levnou pračku či plynový vařič. 

O centru Tahaddi Leila říká: „Přineslo nám nejenom materiální zlepšení, ale také nám vrátilo naději do života. Stáli jste při nás a pomohli v těch nejtěžších chvílích.“ Doufá, že její dvě děti, které zatím učí doma, brzy začnou v Tahaddi navštěvovat i školu. 

Do Sýrie se Leilina rodina zatím vrátit nemůže. Jejich dům je zničený a situace v zemi stále neklidná. Leilin manžel se zatím snaží pracovně uchytit v Libanonu. Bere všechny nabídky. I špatně placenou námezdní práci.

Do budoucna se však oba manželé dívají pozitivně. Je to obdivuhodné po tom, co prožili.

Lidem, jako je Leilina rodina, pomáhají udržovat naději i dárci z České republiky. Zapojit se můžete i vy. Děkujeme!

Komunitní centrum Tahaddi provozuje v Libanonu křesťanská organizace Merath. Naše projekty zde realizujeme za podpory Ministerstva zahraničí ČR.

000772 MERATH-LOGO